o czym warto rozmawiać przed wyjazdem na kolonię
Sprawdźmy, o czy warto porozmawiać z dzieckiem przed wyjazdem na kolonię

O czym warto porozmawiać z dzieckiem przed wyjazdem na kolonię?

Pierwsza kolonia to zawsze wielkie wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dla przyszłego kolonisty będzie to okres wzmożonej nauki i rozwijania cech poznawczych. Dla rodziców z kolei to okres ciągłego zastanawiania, jak poradzi sobie ich pociecha podczas tej rozłąki i bez ich pomocy. Dlatego, aby odpowiednio przygotować dziecko do takiego wyjazdu, warto z nim wcześniej porozmawiać, na co powinno zwrócić szczególną uwagę i o czym powinno pamiętać podczas takiego wyjazdu. Poniżej przedstawiam kilka kwestii, które warto poruszyć w takiej rozmowie. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, o czym warto porozmawiać z dzieckiem przed wyjazdem na kolonię.

Zaufaj wychowawcy

Dzieciom zazwyczaj wpajane jest, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi. Im silniejsze jest to przekonanie, tym trudniej będzie dziecku się przełamać. Dlatego podczas naszej rozmowy z przyszłym kolonistą powinniśmy wyraźnie zaznaczyć, że na wyjeździe to wychowawca sprawuje nad nim opiekę i w razie problemów powinno się udać właśnie do niego. Choć wydaje się, to oczywiste to warto o tym poinformować naszą pociechę!

Zmiana bielizny i wieczorna kąpiel

Dzieci jadąc na kolonię, chcą się dobrze bawić. Mimo że codzienna zmiana bielizny jest dla nich normą w domu, to na koloniach często się o tym zapomina. Nie mówiąc już o wieczornej kąpieli. Dlatego warto przypomnieć o podstawowych zasadach higieny osobistej, a pakując dziecko, warto odpowiednio posegregować ciuchy i bieliznę, aby ułatwić mu to zadanie. No, chyba że nie chcemy mieć dużo prania po powrocie 😉

Pilnuj swoich rzeczy

Dzieci mają tendencję do odkładania rzeczy, gdzie tylko się da. Niestety później może pojawić się problem z ich identyfikacją, a wracając do domu, okazuje się, że brakuje bluzy, skarpetek czy piżamy. Warto więc zaznaczyć, aby szczególnie na obozie odkładało każdą rzecz na swoje miejsce. Dobrym sposobem jest również podpisanie ubrań na metce. Powinno to choć trochę zredukować liczbę braków po powrocie 😉

Pieniądze

Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie pieniędzy wychowawcy, który stopniowo będzie przekazywał je koloniście. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto wyjaśnić dziecku, że kolonia trwa kilka lub kilkanaście dni, więc powinno rozważnie gospodarować otrzymanymi środkami. W przeciwnym razie może się okazać, że pieniędzy zbraknie już po 2-3 dniach!

Dolegliwości zdrowotne

Ból brzucha, głowy czy zbieranie na wymioty to dolegliwości, które zawsze mogą przytrafić się podczas wyjazdu. Dlatego o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych dziecko powinno informować opiekuna! Pozwoli to wychowawcy na zwrócenie szczególnej uwagi na naszą pociechę zwłaszcza podczas posiłków czy aktywności fizycznych.

Pozytywne historie

Pozytywne historie i opowieści z naszych wyjazdów (zwłaszcza tych pierwszych) na pewno pomogą przyszłemu koloniście. Nie tylko zwiększą jego chęć do uczestnictwa w kolonii, ale również zwiększą jego pewność siebie. Jest to niezwykle istotne w przypadku mniej zdecydowanych dzieci. Bo przecież kolonia to czas zabawy z rówieśnikami i to bez opieki rodziców!

Podsumowując

Pierwsza kolonia to zawsze wielkie wydarzenie dla naszego dziecka. Dlatego chcąc go jak najlepiej przygotować do takiego wyjazdu, powinniśmy z nim porozmawiać i zwrócić uwagę na sytuacje, które mogą go spotkać podczas pierwszej kolonii. Dzięki temu nasza pociecha będzie czuła się pewniej. Pozytywne historie z naszych kolonii lub obozów dodatkowo sprawią, nie będzie ona mogła doczekać się już swojego wyjazdu!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, o czym warto porozmawiać z dzieckiem przed wyjazdem na kolonię. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka związana z koloniami i obozami, to zapraszamy na naszego fanpaga. A gdy szukasz sprawdzonych obozów, kolonii i półkolonii, sprawdź oferty dostępne na Camply.

O autorze

Rafał Pietkiewicz

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *