kolonie obozy covid 19
Jak przebiega ich organizacja kolonii i obozów w czasie pandemii? Na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać pomocy przy wyborze wypoczynku?

Kolonie i obozy w czasie pandemii Covid-19

Kolonie i obozy na nowo!

Zbliża się lato, a wraz z nim – upragnione wakacje. Obecny rok szkolny, a także poprzedni, wymagał od uczniów, nauczycieli oraz rodziców dość dużej elastyczności w podejściu do nauki i jej organizacji. Przez większość tego czasu uczniowie pobierali edukację w formie zdalnej – choć może się wydawać, że brak konieczności wychodzenia z domu do szkoły, krótsze lekcje zza ekranów komputerów były niezwykle atrakcyjne, to w ostatecznym rozrachunku okazało się, że rzeczywistość nie jest taka kolorowa. Wykluczenie edukacyjne z powodu braku dostatecznie dobrego sprzętu oraz łącza pozwalającego na swobodne uczestnictwo w lekcjach, brak kontaktów społecznych z kolegami i budowania relacji z nauczycielem, małe zaangażowanie dzieci siedzących „entą” godzinę przed komputerem – wszystko to okazało się niezwykle męczące. Dodatkowa niepewność związana z formą egzaminów, matur, a także ciągłe zmiany i konieczność dostosowania się do nich nie wpłynęły pozytywnie na nikogo. Nauczyciele, rodzice, uczniowie – wszyscy zasłużyli na upragniony odpoczynek. Czy w dobie pandemii jest szansa na to, by wakacje stały się momentem prawdziwego wypoczynku i odsunięcia wszelkich trosk? Jak będą wyglądać kolonie i obozy w czasie pandemii Covid-19?

ODDECH POTRZEBNY OD ZARAZ!

Czas złapania spokojnego oddechu potrzebny jest wszystkim. Dzieci i młodzież podczas wakacyjnego wypoczynku mogą odpocząć, zażyć aktywności fizycznej, nieco stłumionej przez ciągłe siedzenie w domach, nawiązać koleżeńskie relacje – obecność drugiej osoby tuż obok, nie przez ekran monitora, okazuje się kluczowa dla holistycznego rozwoju każdego dziecka. Nic nie zastąpi rozmów oko w oko czy wspólnych zabaw do utraty tchu.

Także rodzice, którzy przez cały rok szkolny dzielnie towarzyszyli dzieciom odbywającym zdalnie swoją naukę, niejednokrotnie równolegle pracując z domu, zasłużyli na prawdziwy odpoczynek.

Posłanie dziecka na obozy i kolonie jest dobrym pomysłem i, co najważniejsze, realnym do wykonania. Obozy i kolonie mogą odbywać się niemal normalnie. Zasadnicza różnica, którą narzucają organizatorzy kolonii, obozów i półkolonii dotyczy obowiązku podpisania oświadczenia przez rodziców o stanie zdrowia dziecka. Oczywiście chcąc zadbać o całą grupę należy szczególnie być wyczulonym na wszelkie objawy infekcyjne czy kontakty z chorującymi.

NOWE ZASADY

Jak wyglądają kolonie i obozy w czasie pandemii Covid-19? Uczestnicy zorganizowanych wypoczynków muszą być gotowi na dostosowanie się do wewnętrznych wytycznych; mogą one dotyczyć zasad i kolejności wydawania posiłków, noszenia masek tam, gdzie jest to konieczne. Co istotne – to rodzice powinni zapewnić dziecku wyposażenie w postaci osłony nosa i ust.

Kolejną różnicą podczas organizacji obozów i kolonii w tym wyjątkowym czasie pandemii jest liczba osób zakwaterowanych w pokojach. Organizator musi zapewnić jednej osobie minimum 4 metru kwadratowe powierzchni noclegowej, a w jednym pokoju nie może być zakwaterowanych więcej niż 4 osób.

Wszystkie te nowe zasady wydają się mocno ograniczające swobodę i zabawę utożsamianą z obozami młodzieżowymi i koloniami dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Choć dbałość o bezpieczeństwo została jeszcze bardziej wzmożona t nie oznacza, że na takich obozach będzie nudno i drętwo! Wręcz przeciwnie. Dzieci i młodzież mogą być pewne, że wybierając obozy i kolonie czeka ich piękny czas pełen nowych znajomości, wspaniałych przygód i zgromadzonych wspomnień.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak wyglądają kolonie i obozy w czasie pandemii Covid-19 oraz czy warto wysłać dziecko na taki wyjazd. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka związana z koloniami i obozami to zapraszamy na naszego fanpaga. A gdy szukasz sprawdzonych obozów, kolonii i półkolonii, sprawdź oferty dostępne na Camply.

O autorze

Rafał Pietkiewicz

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *