dzieci pierwsza kolonia
Zastanawiasz się nad wysłaniem dziecka na swoją pierwszą kolonię lub obóz? Poniżej przedstawiamy kilka przesłanek świadczących o gotowości dziecka.

Kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię czy obóz?

Wyjazd na obóz czy kolonię to zawsze duże wydarzenie dla naszego dziecka. Nie tylko dlatego, że może pojechać w nowe miejsce i spędzić czas z rówieśnikami, ale przede wszystkim dlatego, że każdy taki wyjazd to duży skok rozwojowy, w którym nasza pociecha uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Jednak co roku tysiące rodziców stoi przed dylematem: „Kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię czy obóz?” oraz „Czy moje dziecko jest już gotowe na taki wyjazd?” Pytanie, choć nie jest proste i ciężko jednoznacznie stwierdzić, to postaramy się przedstawić kilka przesłanek, które mogą świadczyć o gotowości naszego dziecka do wyjazdu na kolonię.

Wiek

Każde dziecko jest inne i dla każdego ten wiek może być różny.  Stąd też ciężko jednoznacznie ocenić.  Jednak doświadczenie pokazuje, że wiek między 6-8 rokiem życia to dla zdecydowanej większości dobry okres na swój pierwszy wyjazd. Ma to również swoje odzwierciedlenie w biurach podróży, gdzie oferta wyjazdów dla najmłodszych jest naprawdę szeroka, a dodatkowo cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców.

Samodzielność

Tę umiejętność w znacznym stopniu dziecko nabywa już na kolonii. Jednak jeszcze przed wyjazdem ważne jest, aby samo umiało się ubrać, umyć, czy spakować. Jeśli te czynności nie sprawiają mu problemu, to jesteśmy na dobrej drodze.  

Chęci

To więcej niż połowa sukcesu.  Nie ma nic lepszego niż pozytywne nastawienie do wyjazdu. Jeśli nasza pociecha bardzo chce pojechać na kolonię, to powinien być to dla nas sygnał o gotowości naszego dziecka do kilkudniowej rozłąki z rodzicami (co innego w drugą stronę;))

Ktoś znajomy

Chociaż zazwyczaj dzieci nie mają problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, to należy jednak pamiętać, że pierwsza kolonia to zawsze wielkie wyzwanie.  Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wysłać naszą pociechę z kimś, kogo już zna. Może to być rodzeństwo lub znajomi z klasy. W gronie znajomych zawsze będzie łatwiej!

Podsumowując

Wyjazd na kolonię to zawsze wielkie wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Choć rozłąka nie zawsze jest łatwa, to prędzej czy później i tak będziemy musieli się z nią zmierzyć. Każdy taki wyjazd to przede wszystkim szansa na oderwanie się od komputera czy telefonu i wspólnej zabawy w gronie rówieśników. To również duży skok rozwojowy, podczas którego nasze dziecko uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Im szybciej te umiejętności zdobędzie, tym łatwiej poradzi sobie z codziennymi problemami. Pamiętaj, że nie musisz wysyłać swojej pociechy na kolonię na drugi koniec kraju. Zwłaszcza przy pierwszym wyjeździe warto wybrać mniej odległe miejsce, które w razie potrzeby pozwoli na odwiedziny kolonisty. W ostateczności zawsze możemy zdecydować się na półkolonie.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, kiedy wysłać dziecko na swoją pierwszą kolonię czy obóz. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka związana z koloniami i obozami, to zapraszamy na naszego fanpaga. A gdy szukasz sprawdzonych obozów, kolonii i półkolonii, sprawdź oferty dostępne na Camply.

O autorze

Rafał Pietkiewicz

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *