dzieci kolonia obozy lody
Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonię lub obóz?

Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonię lub obóz?

Kolonie czy obozy to świetny pomysł na spędzenie wakacji. Mimo wielu pozytywnych aspektów takiego wyjazdu zdarzają się jednak osoby, które co do tego mają wątpliwości. Wszystkim wątpiącym pragniemy przypomnieć, jakie korzyści niosą za sobą takie wyjazdy. Sprawdźmy zatem dlaczego warto wysłać dziecko na kolonię lub obóz.

Oderwanie od komputera

Kolonie i obozy to świetne rozwiązanie, aby oderwać dziecko od komputera, telefonu czy konsoli do gry. Te codzienne czynności pochłaniające wiele czasu wolnego wśród dzieci. Ponadto prowadzą one m.in. do spadku sprawności fizycznej, skrzywień kręgosłupa, czy znacznego obniżenia zdolności komunikacyjnych. Pozwól więc dziecku wyjechać na kilka dni z rówieśnikami, aby mogło spędzić czas wolny w sposób znacznie bardziej aktywny.

Nauczanie przez zwiedzanie

Każda kolonia to doskonała okazja do poznania nowych miejscowości. Poznanie nowych miejsc oraz znajdujących się w nich atrakcji turystycznych to fantastyczna pamiątka i bogate doświadczenie w życiu najmłodszych kolonistów. Bardzo często takie wyjazdy dają możliwość zdobycia nowych umiejętności, których wcześniej nie było okazji spróbować np. nauka pływania podczas pobytu nad jeziorem, czy jazda na nartach podczas wyjazdu w góry.

Nowe znajomości

Nawiązanie nowych znajomości to stały element podczas tego typu wyjazdów. Nasze dziecko staje się bardziej otwarte i komunikatywne. Wpływa to również na wzrost pewności siebie. To właśnie rówieśnicy często są inspiracją do zdobywania nowych umiejętności. Nie ma nic bardziej motywującego niż grupa znajomych wykonująca czynność, której my nie potrafimy (np. sznurowania butów, pływania, grania w piłkę czy nawet gotowania)

Daj mu trochę swobody

Nie ma nic gorszego niż trzymanie dziecka pod kloszem. Ograniczając swobodę i decyzyjność dziecka, wpływamy na jego obniżoną pewność siebie. Takie działanie sprawia, że w późniejszym wieku nasza pociecha będzie mniej zaradna, a także będzie bała się brać na siebie odpowiedzialność za swoje działanie. Daj więc mu możliwość, już od najmłodszych lat, zdobywania umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. No, chyba że chcesz przez całe życie podejmować decyzję za nie!

Podsumowując

Wyjazdy na kolonię czy obozy to zawsze duże wydarzenie w życiu dziecka. Pobyt z rówieśnikami to fantastyczny czas sprzyjający zdobywaniu nowych umiejętności, a poznawanie nowych i atrakcyjnych miejsc turystycznych to pamiątka na lata. Dodatkowo kilkudniowa rozłąka z rodzicami to doskonała okazja do podejmowania samodzielnych decyzji i uczenie się odpowiedzialności. Nie zapomnij przy tym, że zbyt długie trzymanie dziecka pod kloszem hamuje ten proces i może mieć negatywne skutki w przyszłości!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, dlaczego warto wysłać dziecko na kolonię lub obóz. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka związana z koloniami i obozami, to zapraszamy na naszego fanpaga. A gdy szukasz sprawdzonych obozów, kolonii i półkolonii, sprawdź oferty dostępne na Camply.

O autorze

Rafał Pietkiewicz

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *