dzieci pakowanie obóz kolonia
Sprawdź co warto spakować dziecku na kolonię i obóz.

Co należy spakować dziecku na kolonię lub obóz?

Będąc wychowawcą na licznych koloniach i obozach, muszę stwierdzić, że wielu rodziców ma problem ze spakowaniem dziecka na wyjazd! Choć zadanie z pozoru wydaje się dość proste, to jak pokazuje rzeczywistość, wcale takie łatwe nie jest. Brak kosmetyczki, piżamy, klapek czy leków to jedne z najczęściej pomijanych rzeczy. Nie wspominając już o braku bielizny! Z drugiej strony obcasy na obóz wędrowny (bo może akurat będzie dyskoteka 😉 ) czy 3 telefony komórkowe (w razie jakby 2 pozostałe się zepsuły 😉 ) to tylko niektóre z wielu sytuacji wartych odnotowania. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo często pytają, co należy spakować dziecku na kolonię lub obóz. Tym bardziej, gdy naszą pociechę wysyłamy po raz pierwszy! Poniżej zamieszczam listę rzeczy, o których nie powinniśmy zapomnieć podczas wyjazdu.

Ubrania

Wyjazd na kolonię czy obóz to nie rewia mody!  Nie zapominajmy o tym podczas pakowania. Nie przesadzajmy z rzeczami, gdyż jak pokazują realia, najprawdopodobniej prawie połowa ze spakowanych dziecku ubrań w ogóle nie zostanie przez nie założona! Skupmy się tylko na najpotrzebniejszych i najbardziej praktycznych rzeczach. Bielizna, koszulki, spodenki, piżama czy ręcznik i laczki, bez względu na to gdzie jedziemy, na pewno się przydadzą. Dodatkowo warto wziąć dres i płaszcz przeciwdeszczowy, bo nigdy nie wiadomo jaka pogoda nas zastanie. Oprócz tego należy pamiętać o tym, na jaki rodzaj wyjazdu jedziemy. Jeśli jest to morze, to warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, jeśli góry – nie zapomnijmy o wygodnych butach.

Kosmetyczka

Tutaj również mamy pole do popisu. Szampon i żel pod prysznic, szczoteczka z pastą do zębów oraz krem do opalania to obowiązek. Pakując inne przedmioty, zachowajmy rozwagę. Im dziecko starsze, tym więcej rzeczy potrzebuje, jednak 4 rodzaje szminki, 3 lakiery do paznokci czy  2 perfumy to co najmniej trochę za dużo. Minimalizm tutaj jest wskazany!

Leki

Jeśli nasza pociecha przyjmuje regularnie leki, to z pewnością nie zapomnimy ich spakować. Jednak warto mieć świadomość, że pamięć dziecka jest ulotna! Dlatego o przyjmowaniu leków przez nasze dziecko powinniśmy obowiązkowo poinformować opiekunów! Dobrą praktyką jest również dostarczenie na kartce do wychowawcy informacji o dawkowaniu.

Pieniądze

Kolejna kwestia wzbudzająca wiele wątpliwości u rodziców. Ile pieniędzy dać dziecku na wyjazd? Prawda jest taka, że zdecydowana większość dzieci wyda wszystkie lub prawie wszystkie pieniądze, które otrzyma na wyjazd. Dobrą praktyką jest ustalanie wysokości kieszonkowego przez organizatora (aby nie było zbyt wysokich nierówności między dziećmi). Jednak gdy nie ma takiego wskazania, wtenczas rekomendujemy dać dziecku nie więcej jak 10-20 zł/dzień w przypadku dzieci i 20-30 zł/dzień w przypadku młodzieży. Taka kwota z pewnością powinna wystarczyć zarówno na słodkości, jak i na drobne pamiątki z wyjazdu.

Telefon

W tym wypadku coraz częściej to organizator decyduje czy uczestnik może zabrać go ze sobą, czy też nie. Osobiście odradzam dawania dziecku telefonu, z którym ma do czynienia na co dzień. Przecież nasza pociecha jedzie na kolonię po to, żeby spędzać czas z rówieśnikami, a nie przesiadywać na telefonie! Aby porozmawiać z dzieckiem, zawsze możemy zadzwonić do wychowawcy, który umożliwi nam z nim rozmowę. Jeśli jednak postanowimy już spakować telefon, wtenczas pamiętajmy, aby nie dzwonić za często. Im częściej dzwonimy, tym dziecko bardziej tęskni. Często też po takiej rozmowie chce wracać do domu!

Podsumowując

Pakując dziecko na kolonię lub obóz kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem i rozwagą. Nie powinniśmy zapomnieć o rzeczach niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, a także o tych, które pozwolą na dobrą zabawę z innymi uczestnikami wyjazdu (np. długopis z zeszytem czy karty do gry oraz gry planszowe). Z drugiej strony warto ograniczyć liczbę ubrań, które niepotrzebnie zalegają w torbie i stanowią zbędne kilogramy. Najlepszym rozwiązaniem są torby na kółkach, które odciążają nasze dzieci. Pamiętaj, że każdy uczestnik powinien sam unieść swoją torbę! Jeśli więc nie daje on rady jej podnieść, to znak, że trzeba się czegoś pozbyć!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, co należy spakować dziecku na kolonię lub obóz. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka związana z koloniami i obozami, to zapraszamy na naszego fanpaga. A gdy szukasz sprawdzonych obozów, kolonii i półkolonii, sprawdź oferty dostępne na Camply.

O autorze

Rafał Pietkiewicz

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *