alergia nietolerancja pokarmowa kolonia obóz dzieci
Alergie i nietolerancje pokarmowe to zjawiska coraz bardziej powszechne wśród dzieci. Sprawdź, jak ma się ona do wyjazdu na kolonię.

Alergia lub nietolerancja pokarmowa a wyjazd na kolonię?

Alergie i nietolerancje pokarmowe to zjawiska coraz bardziej powszechne wśród dzieci i młodzieży. Regularnie stosowane leki czy ciągłe trzymanie się określonej diety to duże wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Nic więc dziwnego, że rodzice mają duże obawy przed wysłaniem swojej pociechy na kolonię czy obóz. Oczywiście ani alergie, ani nietolerancje pokarmowe nie wykluczają udziału dziecka w tego typu wyjazdach. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą nam spać spokojnie, podczas gdy nasze dziecko będzie bawiło się z rówieśnikami. Sprawdźmy zatem, jak ma się alergia lub nietolerancja pokarmowa do wyjazdu na kolonię.

Zbierz informacje dotyczące wyżywienia

Wybierając kolonię czy obóz, powinniśmy zwrócić uwagę, czy uwzględnia ona indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci. Jeśli nie ma takiej wzmianki, warto w tym celu skontaktować się z organizatorem, którzy zazwyczaj nie zamieszczają takiej informacji w swojej ofercie. Często jednak po wcześniejszym uzgodnieniu z cateringiem, istnieje możliwość zindywidualizowania diety uczestnika. Zazwyczaj wymaga to dodatkowej dopłaty.

Porozmawiaj z wychowawcą

Gdy już wybierzemy kolonię lub obóz i nadejdzie czas zbiórki, powinniśmy koniecznie porozmawiać z wychowawcą, który będzie sprawował opiekę nad naszym dzieckiem podczas wyjazdu. W tym celu powinniśmy poinformować go o specjalnych potrzebach żywieniowych i naszych ustaleniach z organizatorem, o przyjmowanych lekach, a także jak wyglądają objawy alergii lub nietolerancji i jak należy zareagować. Najlepiej spisać to na kartce, gdyż najprawdopodobniej nie będziemy jedynymi osobami, które chcą przekazać ważne wskazówki dla wychowawcy.

Wyprawka

Jeśli naszego dziecka dotyczą ograniczenia żywieniowe, powinniśmy spakować mu smakołyki (najlepiej suchy prowiant, gdyż się nie zepsuje), które uwielbia nasza pociecha i które jednocześnie są dla niego bezpieczne. Przydadzą się one szczególnie wtedy, gdy nie będzie sklepu w pobliżu. Gdy natomiast nasz mały kolonista regularnie przyjmuje leki, powinniśmy dać mu rozpiskę. Nawet jeśli bierze je od kilku lat, w ferworze zabaw z rówieśnikami może o nich zupełnie zapomnieć. Warto ustawić również powiadomienia w telefonie komórkowym, które nawet podczas najbardziej wciągającej zabawy, przypomną mu o lekach!

Podsumowując

Alergia czy nietolerancja pokarmowa nie powinny być przeszkodą w wakacyjnym wyjeździe naszego dziecka. Należy jednak pamiętać o kilku dodatkowych czynnościach jak ustalenie z organizatorem indywidualnych potrzeb żywieniowych i poinformowanie o tym wychowawcy już w dniu zbiórki. Ponadto nie zapomnij dostarczyć do opiekuna informacji dotyczących przyjmowania leków przez naszą pociechę. Dodatkowo przygotowanie odpowiedniej wyprawki czy ustawienie powiadomień w telefonie (o ile będzie można je zabrać ze sobą) pozwoli nam spać spokojnie, podczas gdy nasza pociecha będzie spędzać czas z rówieśnikami z dala od rodziców.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak ma się alergia lub nietolerancja pokarmowa do wyjazdu na kolonię. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka związana z koloniami i obozami, to zapraszamy na naszego fanpaga. A gdy szukasz sprawdzonych obozów, kolonii i półkolonii, sprawdź oferty dostępne na Camply.

O autorze

Rafał Pietkiewicz

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *